A TeamViewer, a távoli hozzáférési szolgáltatásokat nyújtó óriás bejelentette, hogy orosz kémek törték fel a vállalati hálózatát
A TeamViewer, amely széles körben használt távoli hozzáférési eszközöket biztosít vállalatok számára, megerősítette, hogy folyamatban van egy kibertámadás a vállalati hálózatuk ellen.
Egy pénteki közleményben a cég az orosz hírszerzés által támogatott hackerekre, az APT29 (és a Midnight Blizzard) csoportra vezette vissza a biztonsági incidens okát.
A Németországban székelő cég azt állítja, hogy eddigi vizsgálataik szerint az első behatolás június 26-án történt, amely egy standard alkalmazotti fiók hitelesítő adataihoz köthető a vállalati IT környezeten belül.
A TeamViewer szerint a kibertámadás kizárólag a vállalati hálózatot érintette, és a cég külön tartja belső hálózatát és az ügyfélrendszereket. A cég hozzátette, hogy „nincs bizonyíték arra, hogy a fenyegetési színész hozzáférhetett volna termék környezetünkhöz vagy ügyféladatainkhoz.”
Martina Dier, a TeamViewer szóvivője elutasította, hogy válaszoljon a TechCrunch több kérdésére, többek között arra, hogy rendelkezik-e a cég a szükséges technikai képességekkel, mint például naplózással, hogy megállapítsa, történt-e adatok hozzáférése vagy eltulajdonítása a hálózatukról.
A TeamViewer az egyik legnépszerűbb távoli hozzáférési eszközöket biztosító szolgáltató, lehetővé téve vállalati ügyfelei számára – többek között a szállítmányozási óriás DHL és az italgyártó Coca-Cola számára, weboldaluk szerint –, hogy hozzáférjenek más eszközökhöz és számítógépekhez az interneten keresztül. A cég azt állítja, hogy több mint 600,000 fizető ügyfelük van, és több mint 2,5 milliárd eszközhöz biztosítanak távoli hozzáférést világszerte.
Ismert, hogy a TeamViewer eszközeit rosszindulatú hackerek is kihasználják, lehetővé téve számukra, hogy távolról malware-t telepítsenek egy áldozat eszközére.
Nem ismert, hogy hogyan kerülhettek kompromittálásra a TeamViewer alkalmazottjának hitelesítő adatai, és a cég ezt nem is közölte.
Az Egyesült Államok kormánya és biztonsági kutatók régóta az APT29 csoportot, amely Oroszország külföldi hírszerzési szolgálata, az SVR munkatársaihoz kötik. Az APT29 az egyik legkitartóbb, jól felszerelt kormány által támogatott hackercsoport, és ismert egyszerű, de hatékony hackelési technikái – beleértve a jelszavak ellopását – használatáról, amelyek hosszú távú, rejtett kémkedési kampányok során érzékeny adatok ellopására támaszkodnak.
A TeamViewer az utóbbi időben az SVR által célba vett legújabb technológiai vállalat. Ugyanez a kormányzati hackercsoport korábban idén feltörte a Microsoft vállalati hálózatát is, hogy ellopja a legfelsőbb vezetők e-maileit, hogy megismerjék, mit tudnak a behatolókról. A Microsoft szerint más technológiai vállalatokat is kompromittáltak az orosz kémkedési kampány során, és az amerikai kiberbiztonsági ügynökség, a CISA megerősítette, hogy az amerikai kormányzat e-maileit is ellopták, amelyeket a Microsoft felhőjében tároltak.
Hónapokkal később a Microsoft azt állította, hogy nehezen tudja kizárni a hackereket a rendszereiből, és ezt az orosz kormány „folyamatos, jelentős elkötelezettségének” nevezte, amely „erőforrásokat, koordinációt és fókuszt” igényelt.
Az amerikai kormány azt is Oroszország APT29 csoportjának rótta fel, hogy 2019-2020-ban kémkedési kampányt indított az amerikai SolarWinds szoftvercég ellen. A kibertámadás során az amerikai szövetségi kormányzati ügynökségeket tömegesen hackelték meg, egy rejtett rosszindulatú hátsó ajtó beültetésével a SolarWinds zászlóshajó szoftverébe. Amikor a fertőzött szoftverfrissítést kiadták a SolarWinds ügyfeleinek, az orosz hackerek hozzáférhettek minden olyan hálózathoz, amely a kompromittált szoftvert futtatta, beleértve a Pénzügyminisztériumot, az Igazságügyi Minisztériumot és az Államminisztériumot.