
Az SSD-k helytelen törlése során elkövetett 5 gyakori hiba, amit érdemes kerülni
Az utóbbi években a szilárdtest-meghajtók (SSD-k) váltak a számítógépek és mobiltelefonok leginkább használt tárolási technológiájává. Mindazonáltal, ha nem megfelelően töröljük őket, kockázatot jelenthet az adataink biztonságára.
Az SSD-k számos előnnyel bírnak: gyorsabbak a hagyományos merevlemezeknél, kevésbé hajlamosak a hibákra, és energetikailag is hatékonyak. Míg áruk csökken, elterjedésük széleskörűvé válik, azonban a használatuk utáni megsemmisítés során néhány fontos szempontot figyelembe kell venni.
Az 5 leggyakoribb hiba
- Fájlok és mappák törlése, formázás és gyári beállítások visszaállítása: az SSD-k hagyományos törlési vagy formázási módszerekkel történő törlése veszélyes, mivel ezek a technikák csak az adatokra mutató „hivatkozásokat” (indexelést) törlik el, nem pedig az adatokat magukat. Egy ingyenes visszaállító (recovery) szoftver valószínűleg képes visszaállítani a törölt mappákat és fájlokat, vagy a gyorsformázással törlt SSD teljes tartalmát.
- Partíció vagy kötet törlése az SSD-n: egy másik gyakran előforduló hiba, hogy az SSD-n található partíciót vagy kötetet törlik, hogy megszabaduljanak az ott tárolt adatoktól. Számos professzionális eszköz van, amelyek képesek könnyedén visszaállítani az elveszett partíciókat, ami ezen módszer megbízhatatlanságát eredményezi.
- A natív törlési parancs használata: néhány SSD rendelkezik beépített törlési paranccsal, ami felülírja az egész SSD-t. Azonban általában nehéz bizonyítani, hogy az adatok végérvényesen eltűntek a rejtett szektorokból, mivel nincs bizonyíték a megsemmisülésről. Továbbá, ezt a funkciót csak néhány gyártó biztosítja, és a natív törlési parancsból hiányzik a transzparencia, nincs mód az adatok törlésének ellenőrzésére.
- Ingyenes szoftver használat az SSD-k törléséhez: egy másik gyakori hiba, amit az emberek elkövetnek az SSD meghajtók törlésekor, hogy olyan ingyenes szoftvert használnak, amelyet hagyományos meghajtók, és nem SSD-k törlésére terveztek. Ezek a szoftverek általában nem készítenek jegyzőkönyvet, és nem garantált, hogy a helyes törlési algoritmust alkalmazzák.
- Többszörös felülírás használata: az SSD-k írási ciklusai korlátozottak, ezért azok többszöri felülírása olyan algoritmusokkal, mint a DoD-3-pass vagy DoD-7-pass, rontja az adattároló élettartamát, és nem javasolt az SSD meghajtók törléséhez. A NIST SP 800-88 Rev 1 szerint az SSD-k törlésének két elfogadott módja a NIST Clear és a NIST Purge; ezen kívül a kriptográfiai törlést is lehet alkalmazni a titkosítást támogató SSD-ken.
Az ideális adattörlő szoftver
Az ideális adattörlő szoftver támogatja a modern törlési algoritmusokat (például NIST Clear és NIST Purge), és dokumentációt (jegyzőkönyvet) készít a törlés folyamatáról, melyben fel van tüntetve a törlés részletei és eredménye. A Blancco Driver Eraser azonfelül, hogy ellenőrzi a törlés eredményét és folyamatát, a folyamat végén mintát vesz a lemez különböző területeiről, a Blancco Management Console pedig garantálja a jegyzőkönyv hitelességét azáltal, hogy hitelesíti az elektronikus aláírást.
Az adathordozók törlésének jegyzőkönyvezése jogszabályi kötelezettség, erről bővebben útmutatónkban olvashat.
Forrás:
www.blancco.hu