Azt hisszük, hogy mindig másokkal fordul elő, hogy érzékeny adatokat hagynak kidobott számítógépekben. Sajnos nem így van: az adattörlés elmaradása miatt magyar egészségügyi adatokat találtak egy szemétdombról kikukázott számítógépen.

Különböző egyetemek kérésére még 2007-ben végzett egy nemzetközi vizsgálatot a BT. Ennek eredménye sajnos katasztrofális volt: a merevlemezek 37 százalékát nem törölték megfelelően. Az adattörlés fontosságát a DataClear blogján is rendszeresen hangsúlyozzuk, de úgy tűnik sokan nem tanulnak.
Kompromittáló felvételeket is találtak
A 15 évvel ezelőtti vizsgálatban 350 használt merevlemezt vásároltak online aukciókon a kutatók, ezeknek 66 százaléka volt működőképes. A működő adattárolókat 19 százalékánál egyértelműen kiderült, hogy milyen vállalattól származik. A merevlemezek 65 százalékán egy-egy személyt is meg tudtak nevezni, 17 százalékon pedig törvénytelen adatokat is találtak.
Az adattárolókon olyan érzékeny adatokra leltek többek között, mint érzékeny üzleti titkok, vállalati eredmények, bankkártyák adatai, szenzitív egészségügyi adatok, online vásárlási adatok, de a kompromittálók felvételek sem hiányoztak.
Mondhatjuk, hogy a tizenöt év hosszú idő, az emberek, a vállalatok azóta megtanultak együtt élni az adatokkal. És megtanulták a minősített és szakszerű adattörlés fontosságát is. De nem.
Magyar betegek adatai egy kidobott számítógépen
A Kiberblog szerzői ugyanis egy szemeteskuka mellé kidobott kiszuperált számítógép adattárolóját vizsgálták meg közelebbről, mindez 2021-ben történt. A konténerre vigyázó úrtól egy sörért megvásárolt gépnek a merevlemeze még működő, menthető állapotban volt.
A közelebbi vizsgálat kiderítette, hogy a számítógép eredetileg egy nagyváros orvosi rendelőjében működött. A számítógépet leselejtező egyáltalán nem foglalkozott az adatok törlésével, azon többezer (összesen pontosan 3256) beteg és páciens személyes és egészségügyi adatait találták meg.
Az orvos védelmére legyen mondva, a vényíró meg a páciensek adatait nyilvántartó szoftverekbe jelszóval lehetett belépni. Azonban sokat nem kellett a jelszavakon gondolkodni, az igen népszerű 123456 volt egy esetben.
A taj számok, lakcímek, nevek mellett rengeteg kórtörténeti adat, felírt gyógyszerek, citológiai vagy nőgyógyászati eredmény volt a megtalált adatok között. Vagyis minden, amit egy háziorvos tipikusan gyűjt. A gépen 9578 egyedi e-mail címet is találtak.
Töröljük adatainkat minősítetten és véglegesen
Meg győzzük elégszer hangsúlyozni: az adatok teljes és visszavonhatatlan megsemmisítéséhez nem elegendő az egyszerű törlés vagy a merelemez formázása. Ilyenkor a rendszer csak az adatokra vonatkozó hivatkozást törli, magukat az adatokat nem. Egyszerű és ingyenesen letölthető segédprogramokkal ilyenkor az adatok könnyedén visszaállíthatók. A teljes és biztonságos adattörlésben a Data Clear szakemberei a rendelkezésére állnak, minősített és auditált szolgáltatással.